Select Page

یک شرکت بخت‌آزمایی (لاتری) در صدر فهرست  حامیان بزرگ مالی أحزاب سیاسی در هند قرار گرفته است.

یک شرکت بخت‌آزمایی (لاتری) در صدر فهرست  حامیان بزرگ مالی أحزاب سیاسی در هند قرار گرفته است.

کمک‌های مالی براساس یک طرح اوراق قرضه انتخاباتی انجام شده که به‌موجب آن شرکت‌ها و افراد کمک‌کننده ناشناس می‌مانند.

شرکت «Future Gaming and Hotel Service» بزرگترین حامی مالی احزاب سیاسی شناخته شده که اوراق قرضه به ارزش ۱۳ میلیارد روپیه (۱۵۶.۷ میلیون دالر) را از اپریل ۲۰۱۹ تا جنوری ۲۰۲۴ به‌دست آورده.

حزب حاکم بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی، بزرگترین بهره‌بردار از این کمک‌ها بوده که تقریبا نیمی از اوراق قرضه به ارزش ۱۲۰ میلیارد روپیه را از آن خود کرده که بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۴ کمک شده.

نخست‌وزیر نارندرا مودی طرح اوراق قرضه انتخاباتی را در سال ۲۰۱۸ به‌راه انداخت. باور بر این بود که این طرح باعث شفافیت بیشتر هزینه‌های سیاسی  خواهد شد، اما منتقدان می‌گویند که نتیجه این طرح معکوس بود و روند را مبهم‌تر کرد.

ماه گذشته، دیوان عالی هند این طرح را ممنوع کرد و «خلاف قانون اساسی» خواند. این دادگاه به کمیسیون انتخابات دستور داد تا جزئیات حامیان مالی احزاب سیاسی را برای مردم برملا کند.  در نتیجه، به بانک دولتی هند (SBI) دستور داده شد که اطلاعات اوراق قرضه را در اختیار مقامات انتخاباتی قرار دهد.

بر اساس این طرح، حامیان مالی می‌توانند اوراق قرضه انتخاباتی را به ارزش‌های ثابت ۱۰۰۰ تا ۱۰ میلیون روپیه (حدود ۱۲ تا ۱۲۱ هزار دالر) از بانک دولتی خریداری کرده و به احزاب سیاسی بدهند تا این اوراق را به پول نقد تبدیل کنند.

اطلاعات منتشر شده از سوی کمیسیون انتخابات نشان می‌دهد که کمک‌کننده‌های برتر عبارت بوده‌اند از بزرگترین شرکت قرعه‌کشی هند، شرکت‌های بزرگ ساختمانی، شرکت‌های عمده معدنی بزرگ و شرکت‌های مخابراتی هند.

حزب کنگره منطقه‌ای ترینمول در بنگال غربی، در رده دوم قرار گرفته با دریافت کمک‌های مالی به ارزش ۱۶ میلیارد روپیه از طریق اوراق قرضه انتخاباتی.

در حالی‌که حزب مخالف کنگره ۱۴ میلیارد روپیه دریافت کرد.

جیرام رامش، سخنگوی حزب کنگره ادعا کرد که این اطلاعات، فساد در حزب حاکم بهاراتیا جاناتا را نشان می‌دهد: «موارد زیادی هست که شرکت‌ها اوراق قرضه انتخاباتی را اهدا کرده‌اند و بلافاصله پس از آن سود بزرگی از حکومت به‌دست آورده‌اند.»

روز جمعه دیوان عالی هند به بانک دولتی کشور دستور داد ارقام منحصر به فرد اوراق قرضه انتخاباتی را فاش کند، امری که ارتباط بین حامیان مالی و أحزاب سیاسی را بر ملا کرد.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Live Stream

“live

Recent Videos

Loading...