Select Page

نور احمد نور، سیاستمدار افغان و عضو موسس حزب دموکراتیک خلق افغانستان (PDPA) در سن 87 سالگی درگذشت.

نور احمد نور، سیاستمدار افغان و عضو موسس حزب دموکراتیک خلق افغانستان (PDPA) در سن 87 سالگی درگذشت.

نور به عنوان وزیر داخله جمهوری دموکراتیک افغانستان، نماینده مردم قندهار در شورای ملی دوازدهم و سفیر افغانستان در واشنگتن دی سی بود.

او در قندهار به دنیا آمد و در دانشگاه کابل در رشته حقوق و علوم سیاسی تحصیل کرد. او به عنوان عضو و منشی کمیته مرکزی حزب دموکراتیک خلق خلق کرد و به عنوان سفیر افغانستان در واشنگتن دی سی خدمت کرد.

درگذشت نور توسط پسرش احمد نور در شبکه های اجتماعی اعلام شد. او گفت که پدرش روز دوشنبه 17 جنوری 2024 در خانه اش در کابل درگذشت.

مرگ نور ضایعه بزرگی برای افغانستان است. او یک سیاستمدار محترم و یک شخصیت کلیدی در تاریخ کشور بود. از او به خاطر تعهدش به دموکراسی و فداکاری برای خدمت به مردم افغانستان یاد خواهد شد.

میراث نور

نور در سال 1937 در قندهار به دنیا آمد. او در دانشگاه کابل در رشته حقوق و علوم سیاسی تحصیل کرد و در آنجا وارد سیاست دانشجویی شد. وی در سال 1965 به عنوان عضو حزب دموکراتیک خلق ایران به مجلس شورای ملی انتخاب شد.

در سال 1978 حزب دموکراتیک خلق کودتایی را رهبری کرد که حکومت محمد داوود خان را سرنگون کرد. نور در دولت جدید به عنوان وزیر کشور منصوب شد. او تا سال 1979 در این سمت خدمت کرد تا اینکه توسط رئیس جمهور نورمحمد تره کی برکنار شد.

در سال 1981، نور به عنوان سفیر در واشنگتن دی سی منصوب شد و تا سال 1987 در این سمت خدمت کرد، زمانی که دولت PDPA توسط مجاهدین سرنگون شد.

پس از سقوط حزب دموکراتیک خلق، نور در تبعید در ایالات متحده باقی ماند. او در سال 2002 پس از تهاجم به رهبری ایالات متحده به افغانستان بازگشت. وی به حیث عضو اداره انتقالی افغانستان و پارلمان افغانستان خدمت کرد.

نور شخصیتی بحث برانگیز بود. او به دلیل نقشش در نقض حقوق بشر حزب دموکراتیک خلق از سوی برخی مورد انتقاد قرار گرفت. با این حال، او همچنین به دلیل تعهدش به دموکراسی و تعهدش برای خدمت به مردم افغانستان مورد احترام بسیاری بود.

تاثیر نور بر افغانستان نور تأثیر قابل توجهی بر افغانستان داشت. او یک شخصیت کلیدی در تاریخ سیاسی کشور و یک صدای قابل احترام برای دموکراسی بود. مرگ او ضایعه ای برای افغانستان و جهان است.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Live Stream

“live

Recent Videos

Loading...