Select Page

با وجود حذف نمایندگان زن ملل متحد متعهد شد حقوق زنان را در گفتگوهای دوحه در اولویت قرار دهد

با وجود حذف نمایندگان زن ملل متحد متعهد شد حقوق زنان را در گفتگوهای دوحه در اولویت قرار دهد

ملل متحد متعهد شده است که حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان، را به عنوان یکی از نکات کلیدی مورد بحث در نشست سوم دوحه در اولویت قرار دهد، این در حالی است که حذف نمایندگان زن افغان از این رویداد با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شده است.

استیفن دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، روز یکشنبه ۲۳ جون به خبرگزاری رویترز گفت که هدف از گفتگوهای دوحه، تشویق گروه طالبان به مشارکت هماهنگ و منظم با جهان، در راستای منافع مردم افغانستان است. او افزود که گفتگوهای دوحه بخشی از یک روند است، نه یک رویداد یکباره، و زنان و جامعه مدنی افغانستان نیز در این روند مشارکت خواهند داشت.

اظهارات دوجاریک پس از آن مطرح شد که رزا اوتنبایوا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان و رئیس یوناما، روز جمعه به خبرنگاران در نیویورک گفت که نمایندگان زن افغانستان در نشست آینده دوحه در تاریخ ۳۰ جون و اول جولای حضور نخواهند داشت.

با این حال، او افزود که آنها در جلسات قبل و بعد از این رویداد شرکت خواهند کرد. اوتنبایوا همچنین گفت که موضوعات مهم دستور کار این نشست، مانند سیاست‌های مبارزه با مواد مخدر، تجارت خصوصی و بانکداری نیز به زنان مربوط می‌شود.

این تصمیم سازمان ملل متحد واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج از افغانستان به دنبال داشته است. تیرانا حسن، رئیس اجرایی دیدبان حقوق بشر، گفت که این اقدام خطر مشروعیت بخشیدن به تخلفات گروه طالبان و آسیب جبران‌ناپذیر به اعتبار سازمان ملل متحد را به همراه دارد.

هیدر بار، معاون بخش حقوق زنان در دیدبان حقوق بشر، اظهارات حسن را روز یکشنبه در صفحه ایکس (پیشین توییتر) خود منتشر کرده بود. از سوی دیگر، اگنس کالامار، رئیس اتحادیه توسعه سبز در آفریقا (AGRA)، هشدار داد که اگر زنان، مدافعان حقوق بشر و جامعه مدنی در این نشست شرکت نکنند، اعتبار آن از بین خواهد رفت.

در همین حال، برخی از زنان افغان و فعالان حقوق زنان معتقدند که اگر زنان اجازه نداشته باشند تا با گروه طالبان دیدار رودررو داشته و در مورد محدودیت‌های اعمال شده بر آنها و حل مشکلاتشان گفتگو کنند، به گفته آنها، این نشست هیچ نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انتظار می‌رود گروه طالبان یک هیئت را برای شرکت در گفتگوهای دوحه که از ۳۰ جون آغاز و در اول جولای پایان می‌یابد، به قطر اعزام کند. این سومین نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد در قطر خواهد بود، اما نخستین باری است که گروه طالبان در آن شرکت می‌کند.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Live Stream

“live

Recent Videos

Loading...