Select Page

گفتگوهای ایران و طالبان برای میزبانی نشست منطقه ای در کابل

گفتگوهای ایران و طالبان برای میزبانی نشست منطقه ای در کابل

حسن قاسمی قمی، سفیر ایران در افغانستان روز سه‌شنبه گفت، ایران و طالبان برای میزبانی نشست منطقه‌ای در کابل در حال مذاکره هستند.

قمی در دیدار با امیرخان متقی وزیر امور خارجه طالبان گفت که ایران آمادگی دارد میزبان نشست نمایندگان ویژه کشورهای منطقه برای گفتگو درباره افغانستان باشد. متقی از این پیشنهاد استقبال کرد و آمادگی خود را برای میزبانی این نشست در کابل اعلام کرد.

این نشست اولین دیدار از نوع خود از زمان کنترل افغانستان توسط طالبان در ماه اوت 2021 خواهد بود. این فرصتی برای کشورهای منطقه خواهد بود تا در مورد منافع مشترک خود در افغانستان از جمله امنیت، توسعه اقتصادی و کمک های بشردوستانه گفتگو کنند.

ایران یکی از منتقدان سرسخت طالبان بوده است، اما ارتباط خود را با این گروه نیز حفظ کرده است. در ماه‌های اخیر، ایران برای تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تلاش کرده است.

طالبان همچنین با دیگر کشورهای منطقه از جمله چین، پاکستان و روسیه تماس گرفته است. این کشورها همه ابراز تمایل کرده اند که با طالبان برای ایجاد ثبات در افغانستان همکاری کنند.

یک نشست منطقه ای در کابل نشانه ای از شناخت روزافزون بین المللی برای طالبان خواهد بود. همچنین فرصتی برای کشورهای منطقه خواهد بود تا تلاش های خود را برای رسیدگی به چالش های پیش روی افغانستان هماهنگ کنند. این نشست احتمالا با حضور نمایندگانی از افغانستان، ایران، پاکستان، چین، روسیه، هند و سایر کشورهای منطقه برگزار خواهد شد. دستور کار احتمالا بر امنیت، توسعه اقتصادی و کمک های بشردوستانه متمرکز خواهد بود.

زمان برگزاری این نشست مشخص نیست. با این حال، احتمالا در ماه های آینده برگزار می شود.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Live Stream

“live

Recent Videos

Loading...