Select Page

پایان مأموریت شش‌ماهه یاسمین مقبلی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

پایان مأموریت شش‌ماهه یاسمین مقبلی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

تیم چهارنفرهٔ فضانوردان با فرماندهی یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی، با پایان مأموریت شش‌ماهه خود از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازمی‌گردد. این فضانوردان پنجم شهریورماه امسال مأموریت خود را آغاز کرده بودند، مأموریتی که به گفتهٔ ادارهٔ ملی هوانوردی و فضای آمریکا، ناسا، شامل بیش از ۲۰۰ آزمایش‌ علمی مانند بررسی جنبه‌های فیزیولوژیکی خواب فضانوردان و جمع‌آوری نمونه‌های میکروبی از فضای داخلی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شد.

تیم چهارنفرهٔ فضانوردان با فرماندهی یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی، با پایان مأموریت شش‌ماهه خود از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازمی‌گردد.

این تیم که از چهار فضانورد با چهار ملیت مختلف تشکیل شده و با نام «کرو سِوِن» [گروه هفت] شناخته می‌شود، دوشنبه، ۲۱ حوت ، با فضاپیمای اسپیس ایکس موسوم به «دراگون» به زمین بازمی‌گردد.

آندرئاس موگِنسِن از دانمارک و از آژانس فضایی اروپا، ساتوشی فوروکاوا از ژاپن و کنستانتین بوریسوف از روسیه دیگر اعضای این گروه هستند.

این فضانوردان پنجم شهریورماه امسال مأموریت خود را آغاز کرده بودند، مأموریتی که به گفتهٔ ادارهٔ ملی هوانوردی و فضای آمریکا، ناسا، شامل بیش از ۲۰۰ آزمایش‌ علمی مانند بررسی جنبه‌های فیزیولوژیکی خواب فضانوردان و جمع‌آوری نمونه‌های میکروبی از فضای داخلی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شد.

یاسمین مقبلی که ساکن شهر بالدوین در ایالت نیویورک آمریکاست، مدرک مهندسی خود را از دانشگاه‌های ام‌آی‌تی و دانشکده عالی نیروی دریایی ارتش آمریکا دریافت کرد و در دوران خدمت در ارتش در بیش از ۱۵۰ مأموریت جنگی شرکت داشته است.

خانم مقبلی اواخر سال ۱۳۹۸ به‌عنوان یکی از فضانوردان جدید ناسا انتخاب شد.

این فضانورد ایرانی-آمریکایی نیز در طول شش‌ماه گذشته تصاویری از مأموریت خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است. او در یکی از این پست‌ها اعلام کرد که همکارانش در مدار زمین را به ‌صرف قورمه‌سبزی ایرانی دعوت کرده است.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Live Stream

“live

Recent Videos

Loading...