Select Page

هشدار مقام سازمان ملل متحد نسبت به افزایش آسیب پذیری شیعیان در افغانستان

هشدار مقام سازمان ملل متحد نسبت به افزایش آسیب پذیری شیعیان در افغانستان

رزا اوتونبایوا، رئیس هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) روز چهارشنبه به شورای امنیت سازمان ملل هشدار داد که جامعه شیعیان این کشور با آسیب پذیری فزاینده ای روبرو هستند.

اوتونبایوا در یک جلسه توجیهی برای شورا به مجموعه ای از حملات هدفمند علیه شیعیان در ماه های اخیر اشاره کرد. او گفت که در سه حمله اخیر 39 نفر کشته شدند و گروه دولت اسلامی مسئولیت همه آنها و همچنین سه حمله هدفمند دیگر علیه روحانیون شیعه در هرات که 9 نفر را کشتند، بر عهده گرفت.

اوتونبایوا گفت: «حمله به شیعیان یک نگرانی جدی است. آنها نه تنها نقض حقوق بشر هستند، بلکه ثبات افغانستان را نیز تهدید می کنند.»

اوتونبایوا از حکومت طالبان خواست تا برای حفاظت از شیعیان و دیگر گروه های اقلیت اقدامات لازم را انجام دهد. وی همچنین از جامعه جهانی خواست تا به افغان هایی که از خشونت متاثر شده اند کمک کند.

طالبان حملات علیه شیعیان را محکوم کرده است، اما به دلیل کم کاری برای جلوگیری از آن مورد انتقاد قرار گرفته است. این گروه همچنین به تبعیض علیه شیعیان و دیگر گروه های اقلیت متهم شده است.

حملات به شیعیان بخشی از الگوی گسترده تر خشونت در افغانستان است. از زمانی که طالبان در آگوست 2021 کنترل خود را به دست گرفتند، این کشور دچار ناامنی شده است. گروه دولت اسلامی به ویژه در ماه های اخیر فعال بوده است. این گروه مسئولیت تعدادی از حملات پرمخاطب از جمله بمب گذاری در یک مسجد شیعیان در قندوز را که منجر به کشته شدن ده ها نفر شد، بر عهده گرفته است.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Live Stream

“live

Recent Videos

Loading...