چالش تبدیل دالر به افغانی؛ سازمان ملل میلیون‌ها دالری را که به افغانستان آورده، مصرف نمی‌تواند

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

۸صبح، کابل: یک مقام ارشد سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه، ۳ فبروری اعلام کرده است که این نهاد ۱۳۵ میلیون دالر در بانکی در افغانستان دارد، اما نمی‌تواند از آن استفاده کند؛ زیرا بانک مرکزی نتوانسته است این مقدار پول را به افغانی تبدیل کند.

عبدالله الدرداری، رییس برنامه توسعه سازمان ملل متحد در افغانستان، گفته است که سازمان ملل متحد  میلیون‌ها دالر را به این کشور برده و به بانک بین‌المللی افغانستان سپرده است. به گفته او، بانک مرکزی افغانستان وعده روشن داده بود که این پول به صورت خودکار به افغانی تبدیل خواهد شد.

به گزارش رویترز، رییس برنامه توسعه سازمان ملل متحد در افغانستان که در اجلاس فضایی تحریم‌های جهانی صحبت می‌کرد، گفت که این «اتفاق نیفتاده است». الدرداری می‌گوید که برنامه توسعه سازمان ملل متحد نیز ۳۰ میلیون دالر دارد که در بانک بین‌المللی افغانستان (AIB) گیرمانده است و نمی‌تواند آن را به افغانی تبدیل کند. به گفته او، بدون افغانی برنامه این نهاد اجرایی شده نمی‌تواند.

بانک مرکزی در این مورد چیزی نگفته است.

طالبان به عنوان «امارت اسلامی» در ۲۴ اسد قدرت را به دست گرفتند و پس از آن استفاده از دالر و هرنوع ارز خارجی دیگر را در کشور ممنوع کردند.

این تصمیم برای با ثبات نگهداشتن افغانی در برابر دالر روی دست گرفته شد. هم‌زمان با آن گزارش شد که ذخایر دالری بانک‌ها تمام شده است.

سازمان ملل متحد در چند نوبت میلیون‌ها دالر را به صورت نقد به افغانستان انتقال داد. کمبود نقدینه‌گی یک مشکل جدی است. به تازه‌گی پس از افزایش سریع دالر، دوباره بهای افغانی افزایش یافته است.

گروه‌های امدادی و مقامات سازمان ملل گفته‌اند که سازمان ملل و بانک جهانی در حال بحث در مورد تسهیلات احتمالی مبادله هستند.

به تازه‌گی امریکا نیز به بانک‌های بین‌المللی توصیه کرده است که بدون ترس از تحریم پول کمک‌های بشردوستانه را به افغانستان انتقال دهند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *