کاهش نیروی آمریکا در افغانستان ‘عواقب خطرناکی برای جهان خواهد داشت’

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

گروهی از سناتورهای آمریکایی هشدار داده‌‌اند که اگر شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان بیش از این کاهش یابد، مأموریت بین‌المللی در این کشور شکست خواهد خورد و عواقب خطرناکی برای بقیه جهان در پی خواهد داشت.

جان مک‌کین، لیندسی گراهام، بن سس و جو دانلی، سناتورهای آمریکایی در روز استقلال آمریکا به کابل رفته‌اند تا وضعیت امنیتی این کشور را ارزیابی کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، مشغول بررسی این موضوع است که آیا ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی را که اکنون در افغانستان مستقر هستند، در این کشور نگهدارد یا طبق برنامه قبلی شمار آنها را تا پایان امسال به ۵۵۰۰ سرباز کاهش دهد.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه که در کابل با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: “حتی در صورت ادامه حضور ۹۸۰۰ سرباز در افغانستان، نمی‌توانم موفقیت را تضمین کنم، اما اگر شمار آنها را به ۵۵۰۰ کاهش دهیم، می توانم شکست در افغانستان را ضمانت کنم.”

او افزود: “در آن صورت من نمی‌توانم از ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان حمایت کنم. زیرا این برای سربازانی که در اینجا می‌مانند منصفانه نیست. آنها نمی‌توانند این مأموریت را پیش ببرند. اگر تعداد نیروهای ما به ۵۵۰۰ برسد، همه چیز فرو می‌پاشد.”

جان مکین، دیگر سناتور جمهوری‌خواه هم که در نشست خبری امروز در کابل شرکت داشت، گفت: “دولت اوباما باید زودتر در مورد شمار نیروها در افغانستان تصمیم بگیرد.”

او گفت که کاهش بیشتر نیروهای آمریکایی در افغانستان “تکرار فاجعه عراق را در پی خواهد داشت” که در آنجا نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی شهرها و مناطق بزرگی را به تصرف خود در آورده‌اند.

آقای مک‌کین، رئیس کمیته خدمات مسلح سنای آمریکا، از تصمیم آقای اوباما که نیروهای آمریکایی را سال گذشته از هدف قرار دادن طالبان در افغانستان مگر در حالات خاص منع کرده بود، نیز به شدت انتقاد کرد.

دولت اوباما اخیرا این ممنوعیت را برداشته، اما آقای مک‌کین تصمیم منع نیروهای آمریکایی از هدف قرار دادن طالبان را عمل “تقریبا جنایتکارانه” خواند و گفت: “طالبان و دیگر گروه‌های تروریست از این ممنوعیت سود بردند.”

بن ساس، دیگر سناتور جمهوری‌خواه گفت: “ما در نهایت در این جنگ پیروز خواهیم شد، اما این جنگ دهه‌ها را در بر خواهد گرفت. مردم آمریکا به خوبی می‌دانند که باقی ماندن در کنار یک متحد خوب مثل دولت افغانستان بهترین راه برای جلوگیری از تبدیل شدن دوباره افغانستان به پناهگاه آنانی است که می‌خواهند حملات جهادی را علیه جهان برنامه‌ریزی کنند.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *