یگانه شهروند یهود افغانستان: حقوق اقلیت‌ها باید در صلح حفظ شوند

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

یگانه شهروند یهود کشور می‌گوید که نظام آینده باید به‌گونه‌یی باشد که حقوق تمام اقلیت‌ها در آن حفظ شوند.

زبولون سمینتوف به این باور است که حفظ نظام کنونی در گفت‌وگوهای صلح برای حفظ دست‌آوردها و حقوق تمامی شهروندان کشور گزینه خوب است.

این مرد ۵۹ ساله می‌گوید که بیشترین بخش عمرش در جنگ‌های چهل ساله کشور سپری شده‌است و اکنون که فرصت صلح پیش آمده، نباید از دست برود: «ما تشنۀ صلح استیم، به شرطی که نیم کاسه زیر کاسه نباشد. اول از همه، کسانی در قطر در پشت میز مذاکره می‌نشیند، اول آتش‌بس.»

این شهروند کشور چگونگی مبارزه امریکا را با هراس‌افگنی در افغانستان انتقاد می‌کند: «نه تو [امریکا] سلاح می‌دهی، نه طیاره، نه جیت می‌دهی، اما آن‌ها [طالبان] سلاح شب‌بین دارند و می‌زنند و این‌ها [نیروهای دولتی] سلاح کهنه دارند. برو پشت کارت برو، ما خدا داریم این جا دولت اسلامی است شکر همه چیز این‌جا است.»

از سویی هم، شهروندان سیکهـ و هندوی کشور نیز نگران اوضاع استند و می‌گویند که گفت‌وگوهای صلح باید به یک صلح همیشه‌گی وهمبسته‌گی میان شهروندان کشور بیانجامند.

سونی سینگهـ، یکی از این شهروندان گفت: «مذاکرات به‌گونه‌یی نتیجه بدهد. کسانی که بیرون از کشور استند، یا این‌که از کشور آواره شده‌اند، بتوانند به وطن خود برگشت کنند.»

نرندر سینگهـ خالصهـ، عضو مجلس نماینده‌گان نیز افزود: «دیگر جنگ نمی‌خواهیم. [طالبان] به وطن خود بیایید که دست به دست هم بدهیم. برادران طالب ما بیایند با ما دست به دست هم بدهند وطن خود را بسازیم. وطن خودرا خودکفا کنیم، وطن خود را آباد کنیم تا نسل آیندۀ ما و شما یک زنده‌گی خوب و آرم داشته باشند.»

این در حالی است که هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، از روز شنبه – ۲۲ سنبله – تاکنون در دوحه استند و سرگرم رأی‌زنی دربارۀ آغاز رسمی گفت‌وگوهای صلح استند.

چگونگی نظام آینده، حقوق اقلیت‌ها، آزادی بیان و رسانه‌ها، حقوق زنان و دیگر دست‌آوردهای دو دهه اخیر از موضوعات اصلی استند که به گفتۀ منابع در مذاکرات صلح روی آن‌ها بحث خواهند شد.

شهروندان کشور از هیئت‌های دوطرف می‌خواهند که به یک توافقی برسند که تمامی موارد ذکر شده حفظ شوند تا صلح در کشور همیشه‌گی شود.

با این همه، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی افغانستان در این مذاکرات تمامی دست‌آوردها را حفظ خواهد کرد: «به‌شمول حقوق شهروندان، حقوق زنان، حقوق بشر، حقوق قربانیان و اقلیت‌ها، تأمین عدالت و تأمین آزادی‌ها که با قربانی‌های زیادی بدست آمده‌اند، در این گفت‌وگوها حفظ خواهند شد.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *