کمیسیون حقوق‌بشر: در حملۀ هوایی هرات غیرنظامیان جان باخته‌اند

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

در حالی‌که وزارت دفاع می‌گوید در حملۀ هوایی هرات به غیرنظامیان آسیب نرسیده‌است، اما عبدالله عبدالله می‌گوید که در این رویداد غیرنظامیان کشته و زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر تأیید می‌کند که در حملۀ هوایی دو روز پیش نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی ادرسکن ولایت هرات غیرنظامیان جان باخته‌اند.

این کمیسیون می‌گوید که در میان جان باخته‌گان و زخمیان این رویداد زنان و کودکان نیز استند.

اما روز گذشته، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی گفت که در این حملۀ هوایی طالبان آماج قرار گرفته‌اند و به غیرنظامیان هیچ آسیبی نرسیده‌است.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر می‌گوید که نیروهای دولتی با انجام این حمله قوانین جهانی بشردوستانه را برای حفاظت ازجان غیرنظامیان زیرپا کرده‌اند.

ذبیح‌الله فرهنگ، رییس نشرات و اطلاعات کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در این باره گفت: «در صورت عدم موجودیت اطمنان باید فرض را بر غیرنظامی بودن افراد بگذارند و حمله نکنند. بنابر این در قضیۀ ادرسکن هرات، اصل تفکیک و اصل دقت مطابق به حقوق بین‌المللی بشردوستانه با تآسف درنظر گرفته نشده‌است و زیر پا شده‌است.»

این حملۀ هوایی پس از چاشت روز چهارشنبه انجام شد. دقایق پس از این حمله، دفتر والی هرات گفت که دست‌کم شش فرماندۀ محلی طالبان و شماری از جنگ‌جویان این گروه که برای طرح‌ریزی حملۀ هراس‌افگنانه گرد آمده بودند، کشته شدند.

پس از آن، یک مقام محلی در هرات گفت که بیش از چهل طالب در این حملۀ هوایی کشته شدند.

اما گواهان رویداد می‌گویند که در حدود پنج تا هشت غیرنظامی در این حملۀ هوایی جان باخته‌اند.

گزارش‌های متفاوتی دربارۀ کیستی کشته‌شده‌گان در این حملۀ هوایی پخش شده‌اند و منابع محلی در هرات نیز در این باره اطلاعات چندگونه بدست می‌دهند.

فدا محمد الفت صالح، عضوکمیسیون امنیت مجلس نماینده‌گان گفت: «چه روان است؟ از یک طرف این‌ها زندانیان را رها می‌کنند و از طرف دیگر، حملات هوایی – با داشتن راپورهای غلط – انجام می‌شود که غیرنظامیان تلفات می‌دهند.»

وزارت دفاع ملی، روز گذشته یک نوار تصویری را نشر کرد. این وزارت ادعا کرد که این نوار – که در آن چند فرد مسلح با موترسایکل دیده می‌شود و حمله‌یی صورت نمی‌گیرد – مربوط حملۀ هوایی روز چهارشنبۀ در هرات است. اما منابع مستقل درستی این نوار تصویری را تأیید نکرده‌اند.

روح‌الله احمدزی، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی امروز نیز گفت که در این حمله، طالبان آماج قرار گرفته‌اند: «عملیات نیروهای ما در روز چهار شنبه در ولایت هرات، براساس راپورهای دقیق کشفی و استخاباراتی صورت گرفته‌است و هدف هم دشمن بوده‌است و تلفات سنگین هم دراین رویداد به دشمن وارد شده‌است.»

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، رویداد هرات را غم‌انگیز دانسته و گفته‌است که در این رویداد ده‌ها تن – به‌شمول غیرنظامیان و کودکان – کشته و زخمی شده‌اند.

آقای عبدالله افزوده‌است در اوضاعی که انتظار می‌‌رفت با نزدیک ‌شدن زمان آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان خشونت‌ها در کشور کاهش یابند، اما آمار تلفات در میدان‌های جنگ نشان‌ دهندۀ یک فاجعه انسانی است.

پیش از این هم از چگونگی دقت حمله‌های هوایی در افغانستان انتقاد شده‌است و این بار نخست نیست که غیرنظامیان در چنین رویدادها جان می‌بازند.

شهروندان کشور از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهند که خشونت‌ها را کاهش بدهند و غیرنظامیان را آماج قرار ندهند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *