پس از ۸۶ سال در «آیاصوفیا» ترکیه نماز جمعه برگزار شد

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه نیز امروز به شمار بزرگی از مردم ملحق شده‌ بود که برای نماز خواندن، حتا از بخش‌های دیگر به استانبول آمده بودند.

برای نخستین‌بار پس از ۸۶ سال، در “آیا صوفیا” ترکیه نماز جمعه برگزار شد.

این مکان که یک هزار و پنج صد سال قُدمت دارد و برای نُه‌صد سال کلیسا بود، در زمان عثمانی‌ها به مسجد مبدل شد، اما در زمان مصطفی کمال اتاترک، از آن موزیم ساختند.

هفتۀ پیش، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه فرمان تغییر کاربرد آیا صوفیا را از موزیم به مسجد، امضا کرد.

بنای آیا صوفیا که در فهرست میراث‌های فرهنگی سازمان یونسکو جا دارد، دوباره به محلی برای نمازگزاران مبدل شده‌است و پس از ۸۶ سال امروز نخستین نماز جمعه در آن برگزار شد.

شماری از شهروندان ترکیه از این بابت خوشحال اند.

سرحد مادن، باشندۀ استانبول گفت: «امروز تاریخ را می‌بینیم؛ روزی است که آیا صوفیا به اصل واقعی‌اش باز می‌گردد، یعنی ساختمامی که برای چهارصد و هشتاد سال در کشور ما مسجد بود و سپس با تصمیم کابینه در سال ۱۹۳۴ به موزیم مبدل شده بود، دوباره به مسجد شده است.»

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه نیز امروز به شمار بزرگی از مردم ملحق شده‌ بود که برای نماز خواندن، حتا از بخش‌های دیگر به استانبول آمده بودند.

آیا صوفیا که در سال ۵۳۷ میلادی از سوی امپراتوری روم شرق ساخته شد، برای نه‌صد سال، بزرگترین کلیسای این منطقه بود؛ اما با فتح قسطنطنیه از سوی سلطان محمد فاتح، یکی از نیرومندترین پادشاهان عثمانی، این مکان به مسجد مبدل شد.

اما مصطفی کمال اتا ترک در سال ۱۹۳۵میلادی، آن را به موزیم تبدیل کرد.

اتحادیۀ اروپا که با مبدل شدن آیا صوفیا به مسجد مخالف است می‌گوید که این کار ترکیه، این کشور را از قرار گرفتن در یک صف با اروپا باز می‌دارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *