عبدالله: مذاکرات صلح دشوار خواهند بود اما دست‌آوردها حفظ می‌شوند

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، مذاکرات میان افغانان را در قطر مذاکرات دشوار می‌داند و می‌گوید که هیئت جمهوری اسلامی افغانستان در این مذاکرات با موضوعاتی روبه‌رو خواهد شد که باید تصمیم‌های سختی را بگیرد.

آقای عبدالله که در یک مراسم در وزارت خارجه سخن می‌زد اما اطمینان داد که حقوق شهروندان، حقوق زنان و حقوق بشر در این مذاکرات حفظ خواهند شد و آزادی‌ها و عدالت تأمین خواهند شد.

عبدالله در این باره گفت: «نمی‌گویم که این گفت‌وگوها بسیار ساده خواهند بود؛ این گفت‌وگو ها بسیار دشوار خواهند بود. با بسیاری از موضوعاتی روبه‌رو خواهیم شد که ما را به گرفتن تصمیم‌های سختی روبه‌رو خواهند ساخت. اما هیئت جمهوری اسلامی افغانستان در قطر با حمایت دولت و سیاست‌‎گران افغانستان رفته‌اند.»

هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان از روز شنبه – ۲۲ سنبله – تاکنون در دوحه به‌سر می‌برند و سرگرم رأی‌زنی دربارۀ آغاز رسمی گفت‌وگوهای صلح استند.

چگونگی نظام آینده، برقراری آتش‌بس، حقوق اقلیت‌ها، آزادی بیان و رسانه‌ها، حقوق زنان و دیگر دست‌آوردهای دو دهه اخیر از موضوعات اصلی استند که به گفتۀ منابع در مذاکرات صلح روی آن‌ها بحث خواهند شد.

شماری از رهبران پیشین جهادی و سیاسیون به این باور اند که پیشنهاد تأمین آتش‌بس از سوی جمهوری اسلامی افغانستان و پیشنهاد تغییر نظام از سوی طالبان رسیدن به توافق را دشوار خواهند کرد.

محمد اسماعیل، رهبر پیشین جهادی گفت: «حکومت افغانستان حتمأ پیشنهاد آتش‌بس را می‌کند و احتمال می‌رود که طالبان یک حکومت موقت را پیشنهاد کند و این اولین پرسش‌هایی است که روند را با بن‌بست روبه‌رو خواهند ساخت.»

اما، حکومت افغانستان برقراری آتش‌بس را در مذاکرات میان افغانان یک اولویت مهم می‌داند.

محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه که هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی را در نشست آغازین مذاکرات میان افغان در دوحه همراهی می‌کرد، در این باره بیان داشت: «برای رسیدن به یک صلح پایدار ما آتش‌بس را گام اساسی می‌دانیم و صلح زمانی تضمین شده می‌تواند که متضمین حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور باشد.»

عبدالرووف انعامی، عضو مجلس نماینده‌گان نیز اظهار داشت: «در هرگونه اختلافات، تأمین آتش‌بس بخاطر ایجاد اعتمادسازی بسیار مهم است و ادامۀ جنگ و اختلافات حتا سبب عقده مندی‌ها میان دو طرف هم خواهد شد.»

با این همه، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی افغانستان در این مذاکرات تمامی دست‌آوردها را حفظ خواهد کرد: «به‌شمول حقوق شهروندان، حقوق زنان، حقوق بشر، حقوق قربانیان و اقلیت‌ها، تأمین عدالت و تأمین آزادی‌ها که با قربانی‌های زیادی بدست آمده‌اند، در این گفت‌وگوها حفظ خواهند شد.»

پنجمین روز است که هیئت‌های دوطرف در قطر سرگرم رأی‌زنی‌ها دربارۀ نهایی سازی طرزالعمل و شیوه‌های پیش برد مذاکرات هستند – مذاکراتی که تنها امیدی برای مردم دانسته می‌‎شوند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *