خالد: در حمله‌ هوایی در هرات تلفات سنگین به طالبان وارد شده‌است

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

نامزد وزیر دفاع ملی می‌گوید که دربارۀ حمله‎ هوایی روز گذشته در هرات تصاویر و مدارک کافی در اختیار است و به‌زودی با رسانه‌ها شریک خواهد شد.

اسدالله خالد، نامزد وزیر دفاع ملی می‌گوید که در حمله‌ هوایی روز گذشته نیروهای افغان در ولایت هرات تلفات سنگین به طالبان وارد شده‌است.

این در حالی است که بربنیاد گزارش‌ها و گفته‌های باشنده‌گان محل، در این حمله هوایی ۴۰ تن که بیشتر شان غیرنظامیان اند جان باخته‎اند.

اما آقای خالد که امروز در مراسم معرفی یاسین ضیا هم‌چون رییس تازه ستاد ارتش سخن می‌زد، گفت که حکومت انجام این حمله تصاویر و مدارک در اختیار دارد و با رسانه‌ها درمیان گذاشته خواهند شد.

باشنده‌گان محل ادعا می‌کنند که این حمله‌ هوایی بر یک مراسم عروسی انجام شد که در آن ۸ غیرنظامی جان باختند و نزدیک به ۲۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

شماری از گواهان و زخمی‌های این رویداد می‌‌گویند که هواپیماهای جنگی پس از بم‌باران کردن مراسم عروسی، کسانی را که از محل در حال فرار بودند نیز هدف قرار دادند.

درمیان کشته‌شده‌گان و زخمی‌ها زنان و کودکان نیز دیده می‌شوند.مقام‌های محلی در ولایت هرات، می‌گویند که در این حمله، ۶ فرماندۀ طالبان همراه با شماری از جنگ‌جویان این گروه کشته شدند.

دفتر والی هرات، می‌گوید که این حمله روز چهارشنبه هنگامی اجرا شد که عبدالله اکبری، مولوی حیدر، ملا رحمت الله، ذبیح‌الله اکبری، ملا محمد، مشهور به ادریس، و ملاعبدالحق، مشهور به اسامه، از فرمانده‌هان گروۀ طالبان با شماری از جنگ‌جویان این گروه در منطقۀ خم زیارت ولسوالی گذره گرد آمده بودند و «سرگرم برنامه‌ریزی بخاطر حملات بالای تأسیسات دولتی و طرح‌ریزی عملیات تروریستی در شهر هرات بودند.»

از سوی دیگر، آقای خالد می‌گوید که شماری از زندانیان طالبان که تازه از زندان‌های حکومت رها شده‌اند دوباره به میدان‌های نبرد برگشته‌اند.

او افزود که با وجود توافق صلح میان امریکا و طالبان، «دشمنان» حملات شان کاهش نیافته است و «نسبت به سال گذشته، افزایش یافته‌است.»

در همین حال، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‎جمهور در این مراسم می‌گوید که تا هنگامی که طالبان به جنگ ادامه دهند، نیروهای امنیتی با آنان خواهند جنگید.

او طالبان را در خدمت “بیگانه‎‌ها” می‌داند.

زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحده امریکا همچنان بامداد امروز درصفحۀ تویترش نگاشته‌است که در ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان بسیاری‌ها جان‌های شان را، از دست داده‎‌اند.

او افزوده‌است که عکس‌ها و گزارش‌های گواهان از قربانیان یک حمله هوایی نیروهای افغان از جمله غیر نظامیان به شمول کودکان، را بازتاب داده‌‎اند.

او این حمله را نکوهش می‌کند و از بررسی‌‌ها در این باره، پشتیبانی می‌‎کند.

او می‌افزاید که امریکا حملات اخیر طالبان را که در آنها بسیاری از افغانان جان‎‌های شان را ازدست داده‎اند، ابراز تأسف می‌کند.

خلیل‌زاد می‎‌گوید که مردم افغانستان خواهان آغاز بی درنگ گفت‌وگوها استند، زیرا به‌گفتۀ او تلفات بیشتر درجنگ به سود گفت‌وگوها، نیست.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *