افغانستان باز هم تاکید کرد که حدود ۶۰۰ زندانی طالبان را به دلایل جرمی رها نخواهد کرد

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

لطیف محمود، رییس رسانه‌های حکومت افغانستان در صحبت با بی‌بی‌سی گفت موضع دولت در مورد زندانیان گروه طالبان تغییر نکرده است. او افزود که دولت افغانستان در مورد نزدیک به ۶۰۰ زندانی طالب ملاحظات جرمی دارد و از گروه طالبان خواسته تا فهرست بدیل در این زمینه ارایه کند.

روز گذشته، سهیل شاهین، یکی از سخنگویان دفتر سیاسی گروه طالبان در توئیتر نوشت که در صورت رهایی همه زندانی‌هایی که فهرست آنها قبلا به دولت داده شده، این گروه حاضر است بعد از عید قربان (تا یک هفته دیگر) گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را آغاز کند. او همچنین نوشته است که گروه طالبان آماده رهایی بقیه زندانیان دولت تا عید قربان است.

نزدیک به ۶ ماه پیش موافقتنامه‌ای میان آمریکا و گروه طالبان امضا شد. آمریکا توافق کرد تا نیروهای ائتلاف را از افغانستان خارج سازد و در مقابل طالبان موافقت کردند که اجازه ندهند هیچ گروه تروریستی از خاک افغانستان بر ضد آمریکا و شرکای آن استفاده کند. بخش‌های دیگر این موافقتنامه آزادی ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان از بند دولت افغانستان و کاهش خشونت‌ها همراه با آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بود.

نزدیک به ۶ ماه پیش موافقتنامه‌ای میان آمریکا و گروه طالبان امضا شد.
نزدیک به ۶ ماه پیش موافقتنامه‌ای میان آمریکا و گروه طالبان امضا شد.

طالبان هم ملزم بر رهایی ۱۰۰۰ زندانی دولت در قید این گروه شدند.

تا حال دولت افغانستان بیشتر از ۴۰۰۰ زندانی گروه طالبان را آزاد کرده است و می‌گوید روی بقیه آن ملاحظات جرمی دارد.

عبدالرشید دوستم، معاون پیشن ریاست جمهوری در گفت‌‌وگو با تلویزیون خصوصی ۱ افغانستان که شب گذشته پخش شد، از محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری خواست که با آزادی زندانیان طالبان، “بهانه‌” را از دست طالبان بگیرد.

آقای دوستم که در مقاومت بر ضد گروه طالبان در دهه نود میلادی سهم فعالی داشته می‌گوید که اگر دولت اراده واقعی برای صلح دارد، باید برای ایجاد حسن نیت زندانی‌های بیشتری را آزاد کند تا طالبان بهانه‌ای برای تاخیر گفت‌وگو نداشته باشند.

دولت آمریکا و بقیه شرکای بین‌المللی افغانستان از به تاخیر افتادن آغاز گفت‌گوهای صلح نگرانند و خواستار آغاز این گفت‌وگوها هستند.

در هفته‌های اخیر افغانستان شاهد خشونت‌های زیادی بوده و ده‌ها نظامی و غیر نظامی در اثر درگیری میان نیروهای دولتی و طالبان در نقاط مختلف این کشور جان‌های خود را از دست داده اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *