آمریکا چهار هواپیمای جنگی A_۲۹ به ارتش افغانستان داد

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

آمریکا امروز (پنجشنبه ۲۷ سنبله) چهار فروند هواپیمای جنگی A_۲۹ را به ارتش افغانستان تحویل داد.

این کشور قبلا تعهد کمک ۲۰ فروند از این نوع هواپیما را به افغانستان کرده بود. هواپیماهای کمک شده قابلیت حمل ۳۶ نوع بمب و سلاح را دارند و از دقت عملیاتی بالایی برخوردارند. خلبان‌ها و خدمه فنی برای استفاده از این هواپیماها در آمریکا آموزش دیده‌اند.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع در مراسم امروز گفت که با وجود تبلیغات خروج ناتو از افغانستان، کمک امروز نشان دهنده تعهدات دوامدار نیروهای ناتو به افغانستان است و این همکاری تا زمانی ادامه خواهد یافت که تروریسم در این کشور و منطقه از بین برود.

او همچنین با اشاره به گفت‌وگوهای صلح در قطر گفت که آنها امیدوارند دو طرف در این مذاکرات موفق به دستیابی به یک صلح پایدار و سراسری شوند.

اما گفت که همزمان با آغاز این مذاکرات، جنگ در این کشور شدت گرفته که می‌تواند یکی از دلایل آن داشتن دستاورد برای چانه زنی در میز مذاکره باشد.

او تاکید کرد نیروهای امنیتی افغانستان در این درگیری‌ها تنها حالت دفاعی داشته با آنهم تلفات طالبان “سه و چهار چند” نیروهای دولت بوده است.

آقای خالد افزود که ارتش حتی برای احترام به مذاکرات بین‌الافغانی بسیاری از این درگیری‌ها را از رسانه‌ها پنهان نگهداشتند.

او گفت: “اگر هدف این باشد متاسف هستم که برای چانه زنی و جگره کردن هنوز هم ما خون افغان‌ها را می‌ریزیم … و اگر این باشد که هیچ اراده‌ای برای صلح وجود ندارد، ما در حالی که خواست رهبری دولت افغانستان و خواست قلبی مردم ما رسیدن به صلح سراسری است، به صراحت می‌گوییم که اگر دشمن به این فکر باشد که آنها به زور می‌توانند همه چیز را تسخیر کنند این خواب است و خیال است و محال است و جنون. ما تا آخرین رمق از وجب وجب این سرزمین دفاع خواهیم کرد و توانایی آن را هم داریم.”

او همچنین تاکید کرد که “دشمن باید فکر از بین بردن ارتش افغانستان را به فرمایش پنجاب از مغز خود بیرون کند زیرا به هیچ قیمتی امکان ندارد.”

سرپرست وزارت دفاع افزود که در کنار حمایت از روند مذاکرات صلح با تمام نیرو از دستاوردهای دو دهه گذشته از جمله حقوق زنان و آزادی مطبوعات و جمهوری در این کشور دفاع خواهند کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *