آماده‌گی مشروط طالبان به آغاز مذاکرات و تأکید حکومت بر کاهش خشونت

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

تاکنون ۴۲۴۵ زندانی طالب از سوی حکومت و بیش از ۸۶۰ تن از نیروهای دولتی از سوی طالبان رها شده‌‎اند.

پس از اعلام آماده‌گی مشروط گروۀ طالبان به آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان، حکومت افغانستان خواهان کاهش بی‌درنگ خشونت‌ها از سوی طالبان شده‌است.

وزارت دولت در امور صلح، می‌گوید که حکومت و هیئت گفت‌وگوکنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان آمادۀ گفت‌وگو استند، اما باید پیش از آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان و پایان روند آزادسازی زندانیان، خشونت‌ها کاهش یابند.

ناجیه انوری، سخن‌گوی وزارت دولت در امور صلح گفت: «توقع ما و مردم افغانستان، تکمیل هرچه زودتر آماده‌گی‌های طالبان بر آغاز گفت‌‎وگو و هم‌چنان ایجاد فضای اعتماد با قطع خشونت و رهایی کامل اسیران نیروهای امنیتی و دفاعی نزد طالبان است.»

شام روز گذشته، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر طالبان در قطر در تویترش نوشت که این گروه آماده‌است که پس از عید قربان به گفت‌وگوهای میان افغانان حاضر شوند، اما پیش از آن باید تمامی پنج‌هزار زندانی طالبان – بربنیاد فهرستی که این گروه به حکومت سپرده – آزاد شوند.

پیش از این اما حکومت گفته‌است که بیش از پنج‌صد تن از این زندانیان طالبان که بدلایلی رها نخواهند شد و طالبان باید نام‌های زندانیان دیگر را به حکومت بسپارد.

بربنیاد توافق صلح میان امریکا و طالبان، باید تا پنج‌‎هزار زندانی طالبان از بند حکومت و یک‌هزار زندانی حکومت از بند طالبان آزاد شوند.

تاکنون ۴۲۴۵ زندانی طالب از سوی حکومت و بیش از ۸۶۰ تن از نیروهای دولتی از سوی طالبان رها شده‌‎اند.

عدم تکمیل روند رهایی زندانیان و بلند ماندن سطح خشونت‌ها در کشور دو عامل عمدۀ تأخیر در آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان – که قرار است در دوحه باشد – پنداشته می‌شود.

سیداکبر آغا، عضو پیشین گروۀ طالبان گفت: «حکومت هم باید زندانیان را آزاد کند، چون وضعیت در افغانستان خراب است و روزبه‌روز خراب می‌شود و مردم به‌گونه‌یی ازبین می‌رود. در حالی که تمام طرف‌ها افغان هستند.»

شیدا محمد ابدالی، سفیر پیشین افغانستان در هند نیز بیان داشت: «بیشتر از چهارهزار طالب رها شده و طالبان هم به همین ترتیب عساکر مارا آزاد کردند. لهذا دلیل وجود ندارد که این پروسه هنوز هم در حالت بن بست باشد.»

تاکنون زمان آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان مشخص نیست، اما پیش از این رییس‌جمهور غنی گفته‌است که قرار است نشست ابتدایی در این باره در دوحۀ قطر برگزار شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *