Select Page

نشست ویانا برای یک افغانستان مردم سالار

نشست ویانا برای یک افغانستان مردم سالار

چهارمین نشست ویانا زیر عنوان “کنفرانس ویانا برای یک افغانستان مردم سالار” با حضور ده ها تن از مخالفان گروه طالبان و فعالان سیاسی، روز دوشنبه در شهر وین آغاز گردید. گفته می شود که در این نشست دو نظر عمده وجود دارد. برخی از حاضران بر تلاش نهایی برای از سرگیری گفتگوهای بین الافغانی و مذاکرات به عنوان تنها راه حل تأکید می ورزند، اما گروه دیگر در کنار مذاکرات، بر گزینۀ نظامی نیز تأکید دارند.

احمد مسعود، رهبر جبهۀ موسوم به مقاومت ملی، در سخنرانی خود در آغاز این نشست، این نظر را که شرایط کنونی و حکومت طالبان جایگزین ندارد را رد کرد و گفت که بدیل گروه طالبان، روندی است که مشروعیت می آفریند.

اما محمد محقق، یکی از رهبران جهادی سابق افغان، لحنی نرم تر دربارۀ برخی از رهبران طالبان داشت. آقای محقق از طالبان خواست که به گفتگو و مذاکرات روی آورند.

قاری عیسی محمدی، یکی از فعالان مدنی حاضر در این گردهمایی گفت که در نشست روز دوشنبه خاطرنشان شد که طالبان در سه سال گذشته هیچ نشانه ای برای از سرگیری مذاکرات بین الافغانی از خود نشان نداده اند و بدون توجه به کادرهای دولتی، دیگر اقوام و مذاهب، بر گماشتن افراد خود در دولت تمرکز داشته اند.

تاکنون سه دور از این نشست ها در وین با حضور شماری از سیاستمداران دورۀ نظام جمهوری پیشین و برخی فعالان در پایتخت اتریش برگزار شده است. هدف از برگزاری این نشست ها، تقویت اجماع سیاسی، حل چالش های افغانستان از طریق گفتگو، اعمال فشار دیپلماتیک بر طالبان و تضمین حقوق اساسی شهروندان و زنان افغان بوده است.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Live Stream

“live

Recent Videos

Loading...