Select Page

افزایش شمار مبتلایان به بیماری کانگو در افغانستان

افزایش شمار مبتلایان به بیماری کانگو در افغانستان

به تازگی سخنگوی وزارت صحت عامه  تحت کنترول طالبان گفته است که در ماه های اخیر، رویدادهای مثبت تب خون دهنده کانگو در کشور 38 درصد افزایش یافته است. به گفته شرافت زمان امرخیل، در پنج ماه گذشته 203 رویداد مثبت تب کانگو در کشور ثبت شده که شش تن این بیماران جان باخته اند. اکنون همزمان با نزدیک شدن عید قربان و افزایش قربانی حیوانات توسط مردم، نگرانی ها از شیوع بیشتر این بیماری در بین مردم افزایش یافته است.

به گفته داکتران این بیماری از طریق کنه و خون حیوانات به انسان منتقل می‌شود. داکتر پاسا متخصص انتانی می گوید، در زمان ذبح حیوانان بیشترین خطر مبتلا شدن انسان به بیماری کانگو وجود دارد. از جمله با گزیدن کنه، رفتن خون حیوان در چشم و دهان انسان ویا ریختن آن در جای زخم بدن، سبب انتقال این بیماری می‌گردد. وی تاکید می‌کنند که ذبح کننده حیوان نباید با بدن زخمی، بدون چکمه و لباس مجهز حیوان را ذبح کند. همچنان پوست و زباله باقی مانده حیوانات قربانی شده باید به شکل مصون در یک مکان مشخص دفن شود.

به گفته وی، تب شدید، سردردی، درد عضلات، کمردردی، سرخی چشم و افسردگی و عصبانیت، از نشانه های تب کنگو در وجود انسان است.

مسئولان شهرداری کابل نیز تاکید می‌کنند که برای خرید و فروش مواشی در عید قربان، مکان های مشخصی در شهر کابل تعیین شده و فراتر از ان هیچ کس حق خرید و فروش و ذبح را ندارد.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Live Stream

“live

Recent Videos

Loading...