Select Page

شورای امنیت ملل متحد در مورد تمدید ماموریت یوناما در افغانستان نشست برگزار می‌کند

شورای امنیت ملل متحد در مورد تمدید ماموریت یوناما در افغانستان نشست برگزار می‌کند

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد به روز پنج‌شنبه در بارۀ تمدید ماموریت هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نشستی را برگزار کند.

این در حالی است که فقط چهار روز دیگر به پایان ماموریت یوناما در افغانستان باقی مانده است و این ماموریت به تاریخ ۱۷ مارچ پایان خواهد یافت.

پیش از این پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست ششم مارچ این شورا از تمدید ماموریت یوناما حمایت کرده بودند.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد هم در صحبت با برخی رسانه‌های داخلی افغانستان ازتمدید ماموریت یونما در افغانستان حمایت کرده است ، بر اساس گزارش ها ، فعالیت‌های یوناما در افغانستان تحت حاکمیت طالبان با محدودیت‌هایی همراه بوده است، زیرا حکومت طالبان به رسمیت شناخته نشده است و حکومت طالبان به همین دلیل موانعی را در برنامه‌های سازمان ملل متحد ایجاد می‌کند.

به باور آگاهان، با وجود این محدودیت‌ها احتمال تمدید ماموریت یوناما بسیار زیاد است.

اما طالبان پیش از این مدعی شده بود که فعالیت‌های یوناما در افغانستان تحت تاثیر سیاست‌های ایالات متحدۀ امریکا است و باید این ماموریت باید در تصمیم گیری‌های خود مستقل باشد.

یوناما یک هیئت نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان است که به دنبال کنفرانس بن در سال ۲۰۰۱ میلادی و بر اساس قطعنامۀ شماره ۱۴۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ۲۸ مارچ سال ۲۰۰۲ میلادی به این‌سو آغاز به فعالیت کرد که فعالیت آن هر سال بر اساس رای اعضای شورای امنیت ملل متحد تمدید می‌شود.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Live Stream

“live

Recent Videos

Loading...