Select Page

نماینده دنمارک در سازمان ملل :روزنامه‌نگاران زن افغان با فعالیت رسانه‌ای در برابر ‘ستم’ مقاومت می‌کنند

نماینده دنمارک در سازمان ملل :روزنامه‌نگاران زن افغان با فعالیت رسانه‌ای در برابر ‘ستم’ مقاومت می‌کنند

مایندگی دنمارک در ملل متحد گفته خبرنگاران زن افغان، به طور روزمره در برابر «ستم» مقاومت می‌کنند و برای تهیه محتوای رسانه‌ای جان خود را به خطر می‌اندازند.

روز سه‌شنبه نشستی درباره وضعیت روزنامه‌نگاران زن در افغانستان در مقر سازمان ملل برگزار شد.

شماری از خبرنگاران زن افغان در این نشست درباره وضعیت رزونامه‌نگاران زن در افغانستان تحت کنترول طالبان صحبت کردند.

این نشست در ادامه شصت‌وهشتمین دور نشست‌های مقام زن ملل متحد برگزار شد.

نمایندگی دنمارک در ملل متحد در شبکه اکس نوشت که در این نشست درباره این گفت‌وگو شد که جامعه جهانی چگونه می‌تواند از روزنامه‌نگاران زن در افغانستان تحت تسلط طالبان حمایت کند.

طالبان مثل سایر حوزه‌های زندگی و فعالیت زنان، قوانین محدودکننده‌ای در ارتباط به فعالیت رسانه‌ای زنان نیز وضع کرده است.

در مجموع رسانه‌ها در حاکمیت طالبان زیر تیغ سانسورند و در مواردی گزارش‌ شده که مقام‌های طالبان، محتوای نشرات این نهادها را قبل از نشر بررسی می‌کنند.

طالبان به رسانه‌ها دستور داده که گردانندگان زن با ماسک در برنامه‌های تلویزیونی ظاهر شوند و در مورد دیگری، پخش صدای زنان را در هلمند منع کرده است.

پیشتر مرکز خبرنگاران افغانستان گفت در بیشتر از دو سال حاکمیت طالبان در افغانستان حداقل ١٤ دستور در زمینه چگونگی کار رسانه‌ها و خبرنگاران صادر و اجرا شده که آزادی رسانه‌ها را به شکل جدی محدود کرده است.

به گفته این مرکز، برخی محدودیت‌های طالبان به‌طور ویژه زنان را هدف قرار داده است. منع مصاحبه زنان با مردان و یا منع اجرای برنامه در محیط مشترک با مردان نیز شامل محدودیت‌های طالبان بر فعالیت رسانه‌ای زنان می‌شود.

براثر این محدودیت‌ها، تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران زن را ناگزیر شده‌اند از این شغل دست بکشند. شمار دیگری از آنها نیز به کشورهای دور و نزدیک مهاجرت کرده‌اند.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Live Stream

“live

Recent Videos

Loading...