کرونا؛ مسوولان ادعا می‌کنند که حدود ۸۵ درصد ساکنان ولایات شمال کابل به اومیکرون مبتلا شده‌اند

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

مسوولان شفاخانه‌های کووید-۱۹ در ولایت‌های پروان، کاپیسا و پنجشیر از جهش بی‌پیشینه نوع جدید ویروس کرونا (اومیکرون) در این ولایات خبر می‌دهند. به گفته آنان، ۷۰ تا ۸۵ درصد ساکنان این ولایت‌ها به اومیکرون مبتلا شده‌اند.

عبدالمطلب حامد، مسوول شفاخانه کووید-۱۹ در ولایت کاپیسا گفت که از میان ۱۰ باشنده این ولایت، هفت تن آن‌ها به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. وی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که هرچند آمار مرگ‌ومیر مبتلایان گونه جدید ویروس کرونا (اومیکرون)، نسبت به دوره‌های پیش کم است، اما سرایت آن بیش‎تر است. حامد تصریح کرد: «آمار مبتلایان به نوع جدید ویروس کرونا نسبت به سه دوره پیش تکان‌دهنده‌ است. نظر به یافته‌های ما ۷۰ درصد باشنده‌گان این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. تنها در شش روز گذشته نزدیک به ۲۴۰ واقعه مثبت در این ولایت به ثبت رسیده است. خوش‌بختانه ما تا شش ماه آینده تمام امکانات داریم و در این خصوص هیچ نگرانی‌ای نداریم.»

در همین حال مسوولان در شفاخانه کووید-۱۹ ولایت پروان نیز می‌گویند که بربنیاد یافته‌های آنان، ۷۰ تا ۷۵ درصد باشنده‌گان این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. عبدالحمید عالمی ژکفر، مسوول شفاخانه کووید-۱۹ در ولایت پروان، گفت که هرچند مراکز درمانی آنان کیت‌های تشخیص اومیکرون در دسترس ندارند، اما با توجه به علایم این ویروس بیش‌تر ساکنان پروان به این نوع ویروس مبتلا شده‌اند. وی تصریح کرد: «هرچند ما کیت‌های تشخیص اومیکرون را نداریم، اما براساس علایم و تجربه ما صد درصد گفته می‌توانیم که تمام مبتلایان به ویروس کرونا از نوع اومیکرون هستند. آمار مبتلایان نسبت به دوره‌های قبل بیش از ۲۰ تا ۳۰ درصد است.»

در عین حال مسوولان محلی ولایت پنجشیر نیز از جهش بی‌پیشینه ویروس کرونا در این ولایت نگرانند. عبدالمعروف نصرتی، مسوول شفاخانه کووید-۱۹ در ولایت پنجشیر، به روزنامه ۸صبح گفت که در حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد باشنده‌گان این ولایت به گونه جدید ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

در همین حال، مسوولان در کمیته سویدن برای افغانستان می‌گویند که از نخستین روز تطبیق واکسین کرونا در کشور تا کنون بیش از ۱۲۰ هزار تن از ساکنان ولایت‌های پروان، کاپیسا و پنجشیر واکسین دریافت کرده‌اند. محمدفاروق سهاک، مسوول دفتر ساحه‌ای کمیته سویدن برای افغانستان، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که ۵۸ تیم آنان ساکنان در ۲۵ ولسوالی ولایت‌های شمال کابل همه‌روزه واکسین کرونا تطبیق می‌کنند. براساس آمار مسوولان، از زمان شیوع موج نخست کووید-۱۹ تاکنون، ۱۰ هزار و ۵۴۶ تن در ولایت‌های شمال کابل به این ویروس مبتلا شده‌اند. از این میان، ۳۹۰ تن در ولایت‌های پروان، کاپیسا و پنجشیر در نتیجه ابتلا به این ویروس، جان باخته و باقی بهبود یافته‌اند.

اومیکرون گونه جهش‌یافته ویروس کرونا است که نخست در آفریقای جنوبی شناسایی شد و اکنون بسیاری از کشورهای غربی را درنوردیده است. هرچند این ویروس به برخی از کشورهای همسایه افغانستان نیز رسیده، اما افغانستان هنوز کیت‎های تشخیص آن را ندارد. وزارت صحت عامه گفته است که کیت‌های تشخیص گونه تازه ویروس کرونا یا اومیکرون را از سازمان جهانی بهداشت درخواست کرده و قرار است به‌زودی این کیت‌ها در دستر آنان قرار بگیرد. نوع جدید ویروس کرونا در حالی در ولایت‌های شمال کابل گسترش می‌یابد که بیش‌تر شفاخانه‌های اختصاصی کووید-۱۹ در کشور به دلیل نبود امکانات بسته شده‌اند.