افغانستان: با ۶ درخواست‌ مشخص به کنفرانس سران ناتو می‌رویم

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان گفته که این کشور با درخواست‌های مشخصی برای تقویت و تجهیز نیروهای دفاعی و امنیتی کشور به کنفرانس وارسا/ورشو خواهد رفت.

قرار است این کنفرانس با شرکت رهبران اعضای سازمان پیمان ناتو و کشورهای عضو ماموریت حمایت قاطع، که در افغانستان نیروی نظامی دارند، در روزهای هشتم و نهم جولای/ژوئیه در ورشو، پایتخت لهستان برگزار شود.

حنیف اتمر روز دوشنبه (۱۴ سرطان/تیر) به خبرنگاران گفت که کشورش ۶ خواست اصلی دارد که انتظار دارد کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس متعهد به قبول آن‌ها شوند.

چنان که او توضیح داد، خواست اول دولت افغانستان تأمین منابع مالی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در پنج سال آینده است که سالانه بالغ بر ۵ میلیارد دلار می‌شود.

این مورد قبلاً هم از سوی ناتو و آمریکا پذیرفته شده است.

مورد دوم تقویت و تجهیز نیروهای هوایی افغانستان است و موردهای سوم، چهارم و پنجم شامل آموزش، تأمین منابع مالی و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان می‌شود.

براساس توضیحات مشاور اشرف غنی، ششمین خواست دولت افغانستان از کنفرانس ورشو درک مبارزه با تروریسم با “تمام ابعاد” آن است.

اشاره آقای اتمر به “حمایت کشورهای منطقه از گروه‌های تروریستی” است.

به گفته او، مبارزه با تروریسم در افغانستان یک منازعه داخلی نیست، بلکه مبارزه‌ای بین المللی است که برخی از کشورهای منطقه در عقب آن هستند. آقای اتمر به صورت مشخص از پاکستان نام برد.

به گفته او، رهبران طالبان در پاکستان مستقر هستند و از جمله ملا منصور رهبر پیشین طالبان از همین کشور عملیات “عمری” خود را علیه دولت افغانستان اعلام کرد، گذرنامه پاکستانی داشت، از فرودگاه‌های پاکستان سفر می‌کرد و در نهایت در همان جا کشته شد.

مشاور اشرف غنی با اشاره به سفر هیئت مجلس سنای آمریکا به کابل، گفت که سناتوران آمریکایی در دیدار به رئیس جمهوری افغانستان گفته‌اند که این هیئت به مقام‌های پاکستان هشدار داده‌اند که اگر در مبارزه با تروریسم همکاری نکنند، این کشور منزوی خواهد شد.

حنیف اتمر گفت که در مقابل انتظارات افغانستان از نشست ورشو، شرکت کنندگان این کنفرانس هم توقع دارند که افغانستان به تعهدات خود عمل کند که به گفته او، دولت افغانستان پیشرفت‌هایی در عملی کردن تعهدات خود داشته است.

آقای اتمر گفت که دولت افغانستان متعهد شده بود که در ۴۲ مورد کارهایی را انجام دهد که تا حال ۳۰ درصد آنها عملی شده و در ۷۰ درصد دیگر پیشرفت‌های قناعت بخشی داشته است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *