میلر: گفت‌وگوها در دوحه قانع‌کننده به‌نظر می‌رسند

این مطلب را با دوستان تان شریک سازید

جنرال سکات میلر، فرماندۀ مأموریت پشتیبانی قاطع در افغانستان می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح میان هیئت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحۀ قطر قانع کننده به‌نظر می‌رسند.

آقای میلر که همراه با اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی و مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله به ولایت لغمان رفته‌است، تأکید کرده‌است که روند صلح برای مردم افغانستان بسیار با اهمیت است.

فرماندۀ مأموریت پشتیبانی قاطع اما ابراز نگرانی می‌کند که تلفات غیرنظامیان افزایش یافته‌است. او از طالبان می‌خواهد که باید خشونت‌ها را کاهش دهند؛ زیرا این خواست مردم افغانستان است: «گفت‌وگوها در دوحه بسیار قانع کننده به‌نظر می‌رسند و این روند برای مردم افغانستان با اهمیت است. این را باید گفت که خشونت‌ها از سوی طالبان باید کاهش یابند، من شخصأ دربارۀ تلفات غیرنظامیان نگرانی دارم، اما نیاز است تا سطح خشونت‌ها پایین بیایید و این خواست مردم است.»

این در حالی است که گروه‌های تماس هیئت‌های مذاکره کنندۀ دو طرف، ازبهر ازمیان برداشتن اختلاف‌ها دربارۀ شماری از ماده‌های طرزالعمل و شیوه‌های پیشبرد مذاکرات میان افغانان، امروز پنج‌شنبه نیز به رأی‌زنی نشستند.

یک عضو هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان به خبرنگار طلوع‌نیوز در قطر گفته‌است که احتمال دارد به روز شنبۀ هفتۀ آینده توافق نهایی در این باره بدست بیاید.

گفته می‌شود که نام‌گذاری به جنگ افغانستان، یکی از اختلاف‌ها میان هیئت‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در طرزالعمل مذاکرات میان افغانان است.

این روز ششمین روز است که هیئت‌های دوطرف در دوحه سرگرم رأی‌زنی دربارۀ آغاز رسمی مذاکرات صلح استند.

همزمان با این، نبردها در کشور هم‌چنان ادامه دارند. پولیس کابل، امروز اعلام کرد که معاون قطعۀ سرخ طالبان برای کابل در یک عملیات کشته شده‌است.

در همین حال، آقای خالد در سفرش به لغمان، می‌گوید که تمامی آماده‌گی‌ها برای جلوگیری از سقوط ولایت‌ها و بخش‌های از کشور گرفته شده‌است.

او اما تأکید می‌کند که امیدوار است، در روزهای آینده آتش‌بس شود: «امیدوار استیم که در روزهای آینده به هدف خود برسیم و آتش‌بس داشته باشیم.»

نامزد وزیران دفاع ملی، امور داخله و فرمانده ماموریت پشتیبانی قاطع درافغانستان، از بهر بررسی اوضاع امنیتی ولایت لغمان به این ولایت رفته اند.

مسعود اندرابی نیز افزود: «دربارۀ این هم حرف زدیم که طالبان برنامه‌یی را که دارند – ماین‌های چسپکی را جاسازی می‌کنند که باعث تلفات غیرنظامیان می‌شوند – و دراین باره که پولیس چه آماده‌گی‌هایی در این باره دارند.»

فرماندۀ مأموریت پشتیبانی قاطع هم‌چنین می‌گوید که نیروهای دولتی افغانستان توانایی دفاع از کشور را دارند و جامعه جهانی در کار مبارزه با هراس‌افگنی با این نیروها همکار استند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *